Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Centrum Kultury w Siedlcach z siedzibą w Ostrówku 

Ostrówek 6 

08-103 Siedlce 

 

Sprawozdania

 

KONCEPCJA PROGRAMOWO – ORGANIZACYJNA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY
W SIEDLCACH Z/S W CHODOWIE

 

 

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W SIEDLCACH Z/S 
W CHODOWIE

Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie wyróżnia szeroka oferta,  profesjonalna  kadra oraz otwartość na każdego mieszkańca Gminy Siedlce. Podstawowym zakresem i celem  działania Gminnego Ośrodka Kultury jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspakajającej potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy Siedlce poprzez organizowanie i stymulowanie życia kulturalnego. Ponadto celem działalności ośrodka jest upowszechnianie, promocja lokalnej kultury, a także koordynowanie działalności bibliotek na terenie gminy jak również współpraca ze szkołami, przedszkolami, fundacjami, stowarzyszeniami i innymi podmiotami
w dziedzinie działań kulturalnych.

 

PROPOZYCJA ROZWOJU ISTNIEJĄCYCH I NOWYCH FORM KULTURY

 

1. GOK ROZWIJA - wzrost atrakcyjności imprez kulturalnych, rozrywkowych, pikników i festynów rodzinnych, w tym m. in:

-projekcje kinowe  w okresie letnim na placach przy świetlicach

-rekonstrukcje historyczne,

-spotkania z artystami i ciekawymi ludźmi szczególnie lokalnymi.

 

 2. ,,Mistrz i uczeń” – realizacja warsztatów z zakresu animacji kulturalnej oraz integracji społecznej, wielopokoleniowej, w tym: warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne, filmowe, plenery malarski, fotograficzne, rękodzielnicze. Stworzeniem mieszkańcom możliwości zaprezentowania swoich zainteresowań  - utworzenie takich sekcji, które będą spełniały oczekiwania ludzi , a także rozwijanie już istniejących.

 

3.  ,,Od Przeszłości do teraźniejszości” – cykl wydarzeń historycznych mających na celu promocję dziedzictwa lokalnego, poprzez: spotkania, wystawy, imprezy historyczne, konkursy wiedzy, prelekcji.

 

4. ,,Gmina Siedlce -piękna i aktywna-  promocja kultury w gminie- promocja gminy poprzez cykl imprez kulturalnych - organizacja działań promocyjnych gminy Siedlce i okolic poprzez: filmy promocyjne, gadżety, foldery, itp. Stworzenie imprez o zasięgu regionalnym. Promocja lokalnych twórców i wyrobów.

 

5. Projekt ,,Muzyczne podróże po Gminie”- cykl koncertów zrealizowanych w świetlicach wiejskich.

 

6. Projekt ,,Każdy utalentowany mile widziany”– forma wyłonienia najbardziej utalentowanej osoby w Gminie Siedlce. Impreza promująca dzielenie się swoim talentem oraz otwartości na talent innych osób. 

 

7. W roku 2020 GOK będzie obchodził 35 lecie – powstania oraz jubileuszowy X Festiwal Kultury GOK Chodów. Z tej okazji pragnę przygotować szereg działań pokazujących działalność GOK- u na przestrzeni tych lat oraz zorganizować cykl spotkań jubileuszowych. Do tych wydarzeń chce włączyć różne instytucje aby ten pokazać jak ważna jest Instytucja Gminnego Ośrodka Kultury.

 

8. W 2021 roku będziemy obchodzić rocznice 190 zwycięskiej bitwy pod Iganiami. Aby uczcić tą ważne datę chciałabym przeprowadzić rekonstrukcję historyczną tej bitwy. Chce zaangażować do tego wydarzenia lokalnych historyków, pasjonatów oraz firmy gdyż jest to bardzo ważna pamiątka historyczna dla całej społeczności gminnej.

 

9. Utworzenie Święta Kultury w Gminie Siedlce – podczas którego można zrealizować jarmark wyrobów powstających w świetlicach. Takie święto byłoby wspaniałą okazją do zaprezentowania Kół Gospodyń Wiejskich oraz zespołów śpiewaczych. Święto to  byłoby wspaniałą okazją do podziękowania wszystkim twórcom lokalnym którzy tworzą bezinteresownie kulturę.

 

10.  KULTURALNIE O KULTURZE -  Stworzenie kwartalnika gminnego, w którym zaprezentowane byłyby najciekawsze imprezy promujące Gminę Siedlce oraz wypowiedzi i propozycje mieszkańców, stworzenie kanału na youtube w którym prezentowane byłyby zapowiedzi    i  relacje z imprez aby promować gminę Siedlce ponadlokalnie;

 

12. Wydanie publikacji : Wiersze o gminie Siedlce, Wywiadów z osobami zasłużonymi dla Gminy Siedlce, aby pokazały osobom młodym, że lokalnie też można dużo osiągać w naszej małej pięknej ojczyźnie.

 

13. MALI I DUZI ARTYŚCI- DZIAŁAJ TWÓRCZO - organizacja imprez promujących edukację              i aktywność w zakresie kultury ( konkursy, przeglądy, warsztaty dzieci z seniorami – wystawa ich osiągnieć).

 

14.  PO SĄSIEDZKU… - festyny/ pikniki tematyczne co rok w innej miejscowości:

  • Festiwal piosenki polskiej filmowej
  • Przegląd kabaretów
  • Przegląd zespołów weselnych
  • Festiwal rokowy
  • Przegląd amatorów gitarzystów/ukulele
  • Festiwal innych kultur
  • Piosenki PRL-u
  • Znani i lubiani z Siedlec
  • ,, Zaśpiewaj dla dziecka” - Przegląd piosenki dziecięcej skierowany dla dorosłych  -             z okazji Dnia Dziecka

 

15. Śpiewnie wakacyjne na podestach- promocja młodych utalentowanych osób poprzez stworzenia im możliwości zaprezentowania się organizując im koncert w miejscowości zamieszkania.

 

16. Anioły Kultury – Gala podczas której wręczana będą  nagrody dla mecenasów kultury, przyjaciół kultury, ludzi aktywnych w kulturze.

 

17.,, Babski wieczór” – cykl spotkań zorganizowane dla kobiet z okazji święta kobit podczas których będą mogły wysłuchać ciekawych wykładów, spotkać się i wymienić doświadczenie

 

18. Twój pomysł na kulturę  - Razem w kulturze – cykl spotkań zorganizowanych dla mieszkańców Gminy Siedlce w celu zintegrowania mieszkańców, zaktywizowanie do czynnego udziału w kulturze, wzmocnienia integracji lokalnej poprzez kulturę.

 

19. Międzynarodowe kulinarne spotkanie osób różnych narodowości – współpraca ze szkołami.

 

20. Rok 2020 został ustanowiony rokiem Jana Pawła II – zorganizowanie szeregu spotkań, wspomnień, koncertów ku czci jednego z największych Polaków.

 

21. Zorganizowanie szkolenia dla animatorów – zjazd animatorów kultury

 

 

 

 

 

 

 

 Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach to również Bibliotek. W skład GOK-u wchodzą:

- Biblioteka Publiczna w Stoku Lackim

- Filia biblioteczna w Pruszynie

-Filia Biblioteczna w Nowym Opolu

-Filia Biblioteczna w Wołyńcach

-Filia Biblioteczna w Białkach

-Punkt Biblioteczny w Chodowie

Propozycje nowych działań do zrealizowania poprzez biblioteki gminne:

  1. Kampania społeczna ,,Mała książka – wielki człowiek” – w bibliotece - ogólnopolską akcja, w ramach której młodzi czytelnicy otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.- realizacja wrzesień 2019
  2. Festyn z książka – Książkowa strefa zabawy- coroczny festyn w jednej z miejscowości gdzie mieści  się biblioteka mający na celu popularyzacje czytelnictwa poprzez wspólne czytanie książek na kocach
  3.  BIBLIOTEKA – GALERIA – promocja pisarzy  wśród osób  którzy maja pasje
    i zamiłowanie a nie pokazują otoczeniu. Poprzez biblioteki pokazanie ich otoczeniu.
  4. Udział w Narodowym czytaniu
  5. Zakup nowości wydawniczych
  6. Udział w akcji Noc w bibliotece
  7. Udział w akcji ,,Odjazdowy bibliotekarz” – współpraca z KGW w Pruszynie
  8. Konkurs recytatorski/krasomówczy  zorganizowany przez biblioteki
  9. Konkurs ,,Self z książką” – promocja czytelnictwa wśród młodzieży
  10. Mikrobiblioteki – bierz książkę i czytaj
  11. Postawienie w Gminie Siedlce ,,Ławki” – która będzie nośnikiem informacji używanym w kampaniach społecznych pt. „Zaczytane ławki”. Każda z nich nawiąże do konkretnej książki lub pisarza albo osoby lokalnie zasłużonej.
  12. Co miesięczne Półki tematyczne np. Sport to zdrowie – promocja książek dla miłośników sportu, Kulinarne spiżarka itd.
  13. Ogólnopolskie czytanie – zaangażowanie osób do głośnego czytania dzieciom
  14. Gminne opowiastki dla dzieci – stworzenie książki o Gminie Siedlce dla dzieci
  15. Konkurs – Stwórz własną książkę
  16. ,,Książka na telefon”

 

 

 

KONCEPCJA WSPÓŁPRACY Z JEDNOSTKAMI POMOCNICZYMI GMINY, STOWARZYSZENIAMI I ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

Aby wszystkie zamierzony działania zostały wykonane w sposób należyty oraz kultura w Gminie Siedlce się rozwijała konieczna jest stała współpraca z jednostkami pomocniczymi gminy, stowarzyszeniami oraz organizacjami pozarządowymi. Jedną z najważniejszych jednostek z którą Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie powinien nawiązać jeszcze lepszą współprace jest szkoła. Zarówno GOK jak i szkoła muszą siebie wspierać w zakresie edukacji kulturalnej. Wraz ze szkołami oraz świetlicami gminnymi chce opracować  działania promujące uczniów aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym gminy Siedlce. Gminny Ośrodek Kultury powinien stanowić  miejsce integracji środowiska lokalnego, w związku z czym podejmować musi współpracę z instytucjami i stowarzyszeniami z obszaru gminy. Ważna jest również współpraca z placówkami i instytucjami o zasięgu lokalnym: Biblioteka Miejska, KMP w Siedlcach, UPH w Siedlcach, parafie, szkoły i przedszkola, OSP, instytucje kulturalne.  Na terenie gminy utworzyły się Koła Gospodyń Wiejskich z którymi współpraca powinna opierać się na wzajemnej promocji, partnerstwie oraz wspólnym działaniu na rzecz gminy Siedlce.  Ze środowiskiem komunikujemy się poprzez stronę internetową, zewnętrzne i wewnętrzne gabloty informacyjne, plakaty, zaproszenia, a w dużej mierze poprzez kontakt z przedstawicielami różnych środowisk. Założeniem jest, również współpraca z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, którzy mogą wyrazić swoje opinie, uwagi, pomysły. Jednak uważam, że bardzo ważna jest również współpraca z mieszkańcami, aby poczuli, że sami kształtują kulturę w gminie. Naszym zadaniem jest bowiem wypracowanie cyklicznych imprez stanowiących wizytówkę gminy.

 

 

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GMINNEGO OŚRODKLA KULTURY
W SIEDLCACH Z/S W CHODOWIE Z UWZGLĘDNIENIEM DOCHODÓW WŁASNYCH I ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH

 

                Rozwój Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie  w znacznym stopniu zależny  od sytuacji finansowej. Posiadane zasoby finansowe stanowią fundament funkcjonowania GOK-u oraz warunkują realizację wszelakich zadań. Jednym z narzędzi pozwalających na zmodyfikowanie oferty jest pozyskiwanie środków finansowych. Ważna z pewnością będzie dbałość o właściwe zarządzanie finansami , dbanie o sponsorów naszych działań. Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie dostaje miesięczną dotacje od organizatora. GOK może również prowadzić odpłatną działalność w zakresie: organizowania zleconych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, organizowanie uroczystości rodzinnych i okolicznościowych, organizowanie konferencji, kursów i szkoleń oraz wynajmowanie sprzętu i pomieszczeń. Środki uzyskane z prowadzonej działalności dodatkowej wykorzystuje się w celu finansowania działalności statutowej GOK- u. Jednak żeby efekty działań GOK-u i bibliotek były doskonalsze należy starać się o pozyskanie dotacji zewnętrznych poprzez pisanie różnych projektów. Planujemy korzystać z :

  1. Samorząd Województwa Mazowieckiego
  2. Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga
  3. Fundacja Banku Zachodniego WBK program grantowy Bank Ambitnej Młodzieży
  4. Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego
  5. Fundacja KGHM Polska Miedź
  6. Fundacja LOTTO Milion Marzeń
  7. Fundacja Orange
  8. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
  9. Fundacja PZU
  10. Fundusz Popierania Twórczości – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  11. Kreatywna Europa – komponent KULTURA (2014–2020)
  12. Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne
  13. Zakup Nowości wydawniczych - MKiDN

Są to tylko przykładowe fundacje i organizacje które wspomagają działalność kultury.
Z pewnością trzeba na bieżącą śledzić strony zawierające informacje dotyczące naborów do dofinansowania na działalności kulturalną. Kolejnym sposobem pozyskanie środków zewnętrznych są sponsorzy, najczęściej lokalne firmy które z chęcią chcą włączyć się w lokalne budowanie kultury.

 

W swoje pracy w prowadzeniu działalności kulturalno – oświatowej w środowisku Gminy Siedlce chce skupić się przede wszystkim na niżej przedstawionych celach:

  1. Utrzymanie oraz rozwijanie imprez promujących kulturę w Gminie Siedlce oraz regionie.
  2. Ochronę twórczości artystycznej i środowisk twórczych a zarazem ochronę społecznego ruchu kulturalnego i tożsamości regionalnej.
  3. Zagwarantowanie rozwoju czytelnictwa i biblioteki w Gminie Siedlce
  4. Realizacja współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury.
  5. Nadawanie nowych form imprezom cyklicznym w gminie
  6. Popularyzacja książki i dostarczanie nowoczesnych form czytelnictwa.
  7. Wspieranie rozwoju lokalnej twórczości, zespołów i kultury folklorystycznej działających w regionie
  8. Stworzenie oferty sponsoringowej- pozyskiwanie dodatkowych środków na wydarzenia

Realizacja założonych celów wymaga współdziałania wszystkich podmiotów związanych z Gminnym Ośrodkiem Kultury.

 

 

DOKUMENTY, strona 1:

Informacje

Liczba wyświetleń: 1168
Utworzono dnia: 30.10.2017

Historia publikacji

  • 04.10.2023 14:30, Administrator- Izabela Kuniewicz
    Dodanie dokumentu: Sprawozdanie merytoryczne za I półroczne 2023
  • 28.09.2023 16:02, Administrator- Izabela Kuniewicz
    Dodanie dokumentu: Sprawozdanie merytoryczne za 2022 rok
  • 23.03.2023 11:33, Administrator- Izabela Kuniewicz
    Dodanie dokumentu: Sprawozdanie finansowe za 2022

Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie udostępnia również informacje publiczne w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej , na wniosek.

Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie udostępnia również informacje publiczne w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej , na wniosek.